Město Horní Bříza
Třída 1. máje 300
330 12 Horní Bříza
Autor: Jan Walter
Fotografie: František Pikl
členové Komise životního prostředí rady města Horní Bříza
Oprámy v Horní Bříze jsou již nečinné lomy, kde se v minulosti těžil kaolin. Na začátku 60. let byl z kaznějovské chemičky vybudován kalovod, který přiváděl do lomů nebezpečné látky, které se zde postupně ukládaly. Teprve později se ukázalo, že tyto látky mohou prosakovat i do podzemních vod. Na základě této skutečnosti byla vybudována síť monitorovacích vrtů, které by měly sloužit jako odběrová místa pro následné rozbory. V povrchové vodě a v okolí oprámů byly zjištěny nadlimitní hodnoty rtuti, niklu, olova, naftalenu, sodíku, chloridů, dusičnanů, manganu kobaltu nebo organického uhlíku C10–C40, což vše nasvědčuje antropogennímu znečištění, přičemž celková mocnost kalů v oprámech se odhaduje na 27 666 m3. To vše v souhrn může představovat velké riziko pro podzemní vody, i s ohledem na to, že nedaleko se nachází jímací zdroje podzemních vod Býkov a Horní Bříza. Na druhé straně oprámy dodávají celému území vlhké mikroklima, které přispívá k jeho heterogenitě, a to podporuje vyšší druhovou diverzitu. V oprámech a blízkém okolí nalézáme chráněné druhy obojživelníků (skokan štíhlý, ropucha obecná, čolek obecný, čolek horský) nebo také zajímavé druhy motýlů, kteří jsou zde předmětem výzkumu Západočeského muzea v Plzni (společně s pavouky, brouky a houbami) – např.: lišejníkovec čtveroskvrnný, bourovec zejkovaný, bourovec hlohový, hřbetozubec plachý, ohniváček celíkový, otakárek fenyklový, a dokonce i přástevník kostivalový, který je chráněn evropskou legislativou NATURA 2000. Z ochranářského hlediska je důležité udržet tyto staré lomy po těžbě kaolinu ve stavu blízkém přírodě a zabránit jejich sanaci takovým zpusobem, kdy by oprámy zanikly. Nicméně měl by se klást větší důraz na to, aby zde byla zajištěna obnova nefunkčních monitorovacích vrtů pro jasný přehled o vývoji znečištění spodních vod nebezpečnými látkami, které můžou ohrozit lidské zdraví.
Jaké je největší riziko? Čeho se obáváte?
Největší riziko a obava pro občany Horní Břízy spočívá v možné kontaminaci podzemní vody.
Jakým způsobem oprámy monitorujete?
Město Horní Bříza neorganizuje chemické testy, to má na starosti firma OMGD, která oprámy a okolí monitoruje 2x ročně - na jaře a na podzim, nicméně některé vrty jsou nefunkční a nemáme jasný obrázek o kontaminaci.
Máte v plánu je v budoucnu zlikvidovat?
Oprámy leží v katastru města Horní Bříza, ale jejich likvidaci město nechce a ani nemůže zrealizovat - nejsou ve vlastnictví města Horní Bříza.
Ví o nich veřejnost, nenapadá lidi, že by se tam třeba v létě koupali?
Veřejnost o nich ví, vede přes ně naučná stezka, ale už málo kdo ví o znečištění, přesto nejsou využívané ke koupání.
severní jáma
jeden z oprámů
posezení u severního oprámu
severní jáma